Depresyon Tedavisi Öncesi ve Sonrası Yapmamız Gerekenler

Öncelikle depresyon nedir sorusunu yanıtlayalım. Boşluk, bunalım, mutsuzluk halinin sürekli olarak ve yoğun şekilde devam ettiği kişiler için depresyonda demek mümkündür. Çünkü bu duygular sağlıklı insanlarda geçici duygulardır. Mesela normal insanlar işleri ters gittiğinde depresif davranabilir, hatta uykusuzluk, iştahsızlık gibi belirtiler gösterebilir. Ancak bu geçici süreyle olur. Çünkü devreye unutkanlık girer ve kişi o sorundan uzaklaşır. Ancak depresyondaki kişiler her an olumsuzluklar içindeymiş gibi hissederler.

Depresyon Belirtileri

Bir kişinin depresyonda olduğunu kendisi ya da çevresindeki kişilerin anlaması mümkündür. Çünkü bir takım depresyon belirtileri baş gösterecektir. İlk olarak kişinin olaylara verdiği tepkiler farklılık gösteriyorsa, çevredekiler sendeki bir değişiklik var gibi telkinlerde bulunuyorsa kişi kendisini mutlaka gözetlemelidir. Kişiler depresyon halinde de günlük hayatlarını idare ederler. Ancak bu durum zaman içinde intihar gibi sevk edebilir. Bu yüzden depresyon durumunda mutlaka yardım alınmalıdır. Depresyon belirtileri ile basitçe şöyle sıralanabilir:

  • Konsantre olmakta zorlanma
  • Detayları hatırlayamama
  • Karar vermekte zorluk yaşama
  • Halsizlik, isteksizlik, uyuşukluk
  • Değersizlik ve işe yaramazlık düşüncesi
  • Sürekli olumsuz düşünme
  • İştahsızlık ya da aşırı iştahlılık
  • Huzursuzluk, agresif olma,
  • Hayatın önemsiz olduğu düşüncesi….

Depresyon Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Depresyonda olan bir kişinin yapacağı en önemli şey bunu fark etmesi ve kabul etmesidir. Bu sayede tedavi olmayı daha kolay kabul edecektir. Eğer ki kişi bunu kabullenmezse, tedaviye depresyonu kabullendirmek ancak tedaviyle geçeceğine ikna etmek gerekir. Bu sayede tedaviye cevap verecektir.

Kişi depresyonda olduğunun farkında ise bundan kurtulmak ya da artmamasını sağlamak için bir hobi edinebilir. Kişinin kendisini meşgul etmesi mevcut düşüncelerden onu arındıracaktır. Spor, sanat, el sanatları gibi uğraşlar olabilir. Diğer bir husus ise kişi mümkün olduğunca sosyalleşmeye çalışmalıdır. Yalnızlık depresyonu tetikler.

Depresyon Tedavisi

Yukarıdaki belirtileri hisseden herkes mutlaka bir psikoloğa görünmelidir. Psikolog sizi bu ruhsal çöküntüden kurtaracaktır. Depresyon türüne ve şiddetine göre terapiler ya da ilaç desteği uygulanabilir. Depresyon kesinlikle önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Evet, bir sorundan daha fazlası, hastalıktır.

Depresyon Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Depresyon geçmişi olan hastanın ara ara kontrole gitmesi isabet olacaktır. Çünkü bazı insanlar depresyona meyillidir. Yaşadıkları mutsuz evlilikler, yakını kaybetme ya da mükemmeliyetçi olmaları gibi hususlar kişileri depresyona yatkın hale getirebilir.

Depresyon sonrası kişiler mutlaka bir uğraş edinerek kendilerini meşgul etmeliler. En önemli husus ise bakış açısını değiştirmektir. Bu sayede kendinizi mutsuz edecek daha az şey bulabilirsiniz. Hayatı daha az ve kendinizi daha çok önemsemelisiniz. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye, düzenli uyumaya, spor yapmaya kısacası düzenli yaşamaya alışmalısınız. Düzensizlikte oluşan boşluklar depresyonu tetikleyen unsurlar arasında yer alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *